Z kuchyne až na tanier

27 feb

Z kuchyne až na tanier

Každý z nás už iste aspoň niečo málo niekedy uvaril, či už sa jedná o pokrmy jednoduchšie či zložitejšie. Rovnako tak určite každý z nás ochutnal nejakú tú pochúťku, ktorú si buď uvaril sám, alebo ju okúsil treba niekde v reštaurácii. Málo kto z nás už ale premýšľal o tom, čím všetkým si musí jedlo prejsť, než sa z obyčajných ingrediencií stanú plnohodnotné pokrmy. Poďme si teda dnes prejsť cestou, ktorú si musí každé jedlo prejsť. 

Tak a pekne od začiatku … 

Začnime teda našu cestu rovno od samého začiatku. Nebudeme tu však rozoberať základné veci, ako napríklad že než získame mäso, musí byť najprv chované zvieratká a že zelenina sa najskôr musí vypestovať a podobne. My začneme rovno od surovín. 

Než sa teda pustíme do varenia, musíme mať z čoho variť. Preto zájdeme najprv suroviny nakúpiť do obchodu, prípadne väčšie kuchyne si suroviny priamo objednávajú. Potom sú suroviny očistené a putujú priamo na pracovný stôl, kde je začína kuchár postupne upravovať. Nasleduje krájanie, lúpanie a veľa rôznych aktivít závislých na tom, čo daná surovina potrebuje. Potom u väčšiny pokrmov nasleduje tepelná úprava, ktorá je jednou z hlavných a najdlhších častí tejto cesty. Potom sa tepelne upravené pokrmy dochutia a sú pripravené na servírovanie. Pri servírovaní sa použije sada tanierov, na ktorú sa pokrm narobí a dozdobia. V tomto stave môže jedlo putovať na prestretý stôl, kde už na neho čakajú hladní stravníci. Tam končí cesta pokrmu gurmánskym zážitkom. 

Človek by ani netušil, koľko si toho musí prejsť surovina, než sa stane plnohodnotným pokrmom. Preto si pri každom ďalšom súste alebo u varenie spomeňme, koľko práce za tým stojí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *